Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
09 kwi

Monopol PCI

Peripheral Components Interface (PCI) to obecnie nie tylko główny i jedyny „oficjalny” interfejs pomiędzy płytą główną komputera a kartami innymi niż karta grafiki, ale także szyna, przez którą jednostka centralna współpracuje z całym praktycznie otoczeniem – z dyskami, urządzeniami wejścia/wyjścia i wszystkimi innymi. Wynosząca 133 MB/s przepustowość szyny PCI jeszcze niedawno uznawana za bardzo dużą, może w niedługim czasie okazać się niedostateczna, nie tyle ze względu na obciążenie przepływem danych, lecz przede wszystkim ze względu na „korki”, jakie będą coraz częściej na niej występować w wyniku działania wielu urządzeń o tym samym wysokim poziomie uprawnień do korzystania z szyny (BusMaster). Nie są rzadkością konfiguracje sprzętu, w których jedynym nie mającym uprawnienia BusMaster urządzeniem, jakie korzysta z PCI jest mostek PCI-ISA, bo zarówno interfejs dyskowy, jak i karta sieciowa mają status Master. Jeśli do tego dodamy np. kartę przechwytywania wideo i kartę dźwiękową pracującą z DLS, otrzymamy łączną grupę pięciu „władców szyny” (bo uprawnienia Master ma oczywiście również mostek FSB-PCI, zapewniający dostęp do szyny dla procesora i pamięci).

Kiedy powstawała szyna PCI, jej przepustowość odpowiadała maksymalnej przepustowości szyny FSB procesora z tamtych czasów. Obecna przepustowość szyny FSB jest co najmniej czterokrotnie większa, a w najbliższym czasie wzrośnie jeszcze dwukrotnie. Dysproporcja pomiędzy przepustowością FSB i pozostałych szyn systemowych staje się coraz większa. Na szczęście udało się odciążyć szynę PCI od przesyłania ogromu danych graficznych – architektura AGP nie tylko znacząco zwiększyła możliwości podsystemu graficznego, ale także przedłużyła wydatnie życie PCI. Tym niemniej widać już wyraźnie niedostatki PCI, a nie bardzo widać alternatywę!

Leave a Reply

© 2009 Theme Demo Wordpress themes