Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
08 kwi

PCI i co dalej?

Wyrokiem gremiów, kształtujących pod przewodnictwem Intela przyszłość standardu PC, szyna ISA została nieodwołalnie i bezpowrotnie zesłana do muzeum. Pozostała jedynie szyna PCI, bo złącza AGP nie można traktować jako szyny komunikacyjnej.
Ale przepustowość PCI może niedługo okazać się za mała, jak to już się okazało w przypadku kart graficznych. Jakiego wewnętrznego interfejsu dla kart peryferyjnych możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

Architektura płyty głównej PC to obecnie przede wszystkim zespół interfejsów pomiędzy szynami systemowymi. FSB – Front Side Bus, czyli podstawowa szyna systemowa, przy użyciu której procesor współpracuje z podsystemem pamięci RAM, a w architekturze Socket 7 również z pamięcią cache, złącze AGP do komunikacji z podsystemem graficznym, szyna PCI jako interfejs dla pozostałych podsystemów, tworzą razem system, a wszystkie te szyny czy złącza komunikują się z FSB poprzez tzw. „mostki” (bridge), stanowiące interfejsy pomiędzy nimi. Od poprawności konstrukcji tych interfejsów zależy wydajność komputera, ale sprawa ich konstrukcji nie jest prosta. Główne problemy to rozbieżność częstotliwości zegarów, taktujących poszczególne szyny oraz znaczne zróżnicowanie ich przepustowości. Zagadnieniem poważnie rzutującym na wydajność systemu jest również zarządzanie dostępem do szyn w taki sposób, by ewentualna konieczność oczekiwania na dostęp do szyny możliwie nieznacznie spowalniała wykonanie procesu.

Leave a Reply

© 2009 Theme Demo Wordpress themes