Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
11 kwi

PCI-X czy NGIO Intela?

Sytuacja wydaje się trudna. Za progiem czeka już szyna PCI-X opracowana przez Compaqa, HP i IBM („w tajemnicy przed Intelem”). Szyna ta, stanowiąca szerokie rozwinięcie konstrukcji PCI, nie tylko pozwala na stosowanie dotychczasowych kart, zarówno 32-, jak i 64-bitowych, ale równocześnie, w przypadku 64-bitowych kart PCI-X, zapewnia szybkość transmisji około 1GB/s. Szyna ta jest ponadto wyposażona w zupełnie nowy, znacznie efektywniejszy system arbitracji. Niektórzy producenci chipsetów core logic zapowiedzieli już wprowadzenie do nowych konstrukcji obsługi PCI-X. Czy nowa szyna się przyjmie – nie wiadomo. Dotychczas rynek robi co może, by udowodnić, że nie warto oferować rozwiązań lepszych…

Konstruktorom Intela przekazano gotową specyfikację PCI-X pod koniec ubiegłego lata (a dokładniej 31 sierpnia ’98). Wiadomo już, że co prawda najnowsze chipsety core logic Intela mają zaimplementowaną obsługę 64-bitowej szyny PCI-66, ale… Intel ma również własną koncepcję! Ufna w swoje standardotwórcze posłannictwo firma przygotowuje własny projekt wewnętrznego interfejsu komputerów przyszłości.

New Generation Input Output, w skrócie NGIO, to według Intela „architektura wirtualnego interfejsu, wykorzystującego inteligentne urządzenia I/O oraz protokół typu pakietowego”. Może cytat nie jest dokładny, ale na podstawie ujawnionych informacji NGIO ma być interfejsem szeregowym(!), nieco przypominającym USB i FireWire, co ma pozwolić między innymi na eliminację potrzeby korzystania z przerwań przez urządzenia peryferyjne. Z innych z kolei informacji wynika, że przyszłościowy interfejs ma sięgać głęboko w architekturę zarówno jednostki centralnej, jak i urządzeń peryferyjnych, stwarzając szanse optymalizacji przepływu danych dzięki elastyczności protokołu nie wymagającego arbitracji szyny. Brzmi to wszystko bardzo zachęcająco, ale nawet Intel informuje, że to jeszcze dość odległa przyszłość.

Póki co, czekamy na to, jakie interfejsy systemowe będą mieć płyty główne nowego sezonu. Moim zdaniem – wciąż PCI. Bo mimo tego, że tkwimy w nurcie najszybciej rozwijającej się dziedziny techniki, w głębi duszy wszyscy jesteśmy konserwatystami.

Leave a Reply

© 2009 Theme Demo Wordpress themes