Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
10 kwi

Rynek nie chce półśrodków

Specyfikacja PCI 2.1 stworzyła co prawda możliwość przesyłania przez jedno ze złącz szyny PCI z podwójną szybkością (szyna jest taktowana tym samym zegarem 33 MHz, ale przesłania są dokonywane na obu zboczach sygnału zegarowego, tak samo jak w AGP 2x). To rozwiązanie, wydatnie zwiększające przepustowość PCI, stało się podstawą PCI-66, ale rynek nie zaakceptował tej koncepcji. Podejmowano również wiele prób zastosowania w PC 64-bitowej szyny PCI, stosowanej szczególnie chętnie w konstrukcjach stacji roboczych i „popularnych” komputerów spoza rodziny „Wintel” (np. Alpha PC czy Sun PC). Są to jednak rozwiązania połowiczne – co prawda zapewniają dwukrotne lub nawet czterokrotne zwiększenie przepustowości szyny, jednak nie rozwiązują problemów związanych z rywalizacją o dostep do niej. Dwukrotne przyspieszenie transmisji to dwukrotne zmniejszenie prawdopodobieństwa rywalizacji o dostęp, ale wobec szybko rosnących objętości przetwarzanych danych, rozwiązania takie to jedynie półśrodek. A ponadto ich popularność jest tak niewielka, że ceny kart w tych substandardach są wręcz astronomiczne w porównaniu z ich odpowiednikami w wersjach PCI.

Dla tych, którzy liczą na to, że lekarstwem na przeciążenie PCI będzie FireWire, mający się stać między innymi interfejsem dysków przyszłości, mam smutną wiadomość: wszystkie dotychczas opracowane rozwiązania sterowników FireWire współpracują z systemem poprzez PCI i nawet teoretycznie nikt nie zaproponował zastosowania mostka FireWire-FSB!

W najbliższym czasie powstaną nowe architektury płyt głównych. Przede wszystkim będzie to architektura płyty dla procesora K7. Raczej nie można liczyć na jakąś wynikającą z niej rewolucję, ale drastyczna dysproporcja pomiędzy skromnymi możliwościami PCI a gigantyczną przepustowością FSB nowego procesora, wynoszącą 1,6 GB/s, może zmusić konstruktorów AMD do zastosowania nowych rozwiązań, przede wszystkim w konstrukcji mostków pomiędzy szynami. Jeśli chodzi zaś o samą konstrukcję szyny, na początku na pewno pozostanie bez zmian, tzn. jako PCI 2.1, a co najwyżej PCI-66. Również intelowski Katmai i jego następcy, pracujący z szyną FSB o przepustowości powyżej 1 GB/s, bardzo potrzebują sprawniejszej szyny do obsługi urządzeń peryferyjnych.

Leave a Reply

© 2009 Theme Demo Wordpress themes