Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
10 kwi

Rynek nie chce półśrodków

Specyfikacja PCI 2.1 stworzyła co prawda możliwość przesyłania przez jedno ze złącz szyny PCI z podwójną szybkością (szyna jest taktowana tym samym zegarem 33 MHz, ale przesłania są dokonywane na obu zboczach sygnału zegarowego, tak samo jak w AGP 2x). To rozwiązanie, wydatnie zwiększające przepustowość PCI, stało się podstawą PCI-66, ale rynek nie zaakceptował tej koncepcji. Podejmowano również wiele prób zastosowania w PC 64-bitowej szyny PCI, stosowanej szczególnie chętnie w konstrukcjach stacji roboczych i „popularnych” komputerów spoza rodziny „Wintel” (np. Alpha PC czy Sun PC). Są to jednak rozwiązania połowiczne – co prawda zapewniają dwukrotne lub nawet czterokrotne zwiększenie przepustowości szyny, jednak nie rozwiązują problemów związanych z rywalizacją o dostep do niej. Dwukrotne przyspieszenie transmisji to dwukrotne zmniejszenie prawdopodobieństwa rywalizacji o dostęp, ale wobec szybko rosnących objętości przetwarzanych danych, rozwiązania takie to jedynie półśrodek. A ponadto ich popularność jest tak niewielka, że ceny kart w tych substandardach są wręcz astronomiczne w porównaniu z ich odpowiednikami w wersjach PCI.

Dla tych, którzy liczą na to, że lekarstwem na przeciążenie PCI będzie FireWire, mający się stać między innymi interfejsem dysków przyszłości, mam smutną wiadomość: wszystkie dotychczas opracowane rozwiązania sterowników FireWire współpracują z systemem poprzez PCI i nawet teoretycznie nikt nie zaproponował zastosowania mostka FireWire-FSB!

W najbliższym czasie powstaną nowe architektury płyt głównych. Przede wszystkim będzie to architektura płyty dla procesora K7. Raczej nie można liczyć na jakąś wynikającą z niej rewolucję, ale drastyczna dysproporcja pomiędzy skromnymi możliwościami PCI a gigantyczną przepustowością FSB nowego procesora, wynoszącą 1,6 GB/s, może zmusić konstruktorów AMD do zastosowania nowych rozwiązań, przede wszystkim w konstrukcji mostków pomiędzy szynami. Jeśli chodzi zaś o samą konstrukcję szyny, na początku na pewno pozostanie bez zmian, tzn. jako PCI 2.1, a co najwyżej PCI-66. Również intelowski Katmai i jego następcy, pracujący z szyną FSB o przepustowości powyżej 1 GB/s, bardzo potrzebują sprawniejszej szyny do obsługi urządzeń peryferyjnych.

Leave a Reply

© 2009 Theme Demo Wordpress themes